Sağlık

Araştırmaya göre, hangi kan grubunun beyinde pıhtılaşma oranı diğerlerine göre daha yüksekti?

Londra’da yapılan bir araştırma, AB kan grubuna sahip bireylerin beyinlerinde diğer kan gruplarına göre pıhtılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Kaynak:https://www.haberler.com/saglik/kan-g…

Londra’dan bilim adamları kan kümeleri hakkında değerli bir çalışma yaptılar.

882 kişi üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre AB kan grubu olan kişilerde SVT riskinin diğer kan gruplarına göre 5,6 kat daha fazla olduğu belirlendi. Öte yandan 0 kan kümesi olan kişilerde bu oranın yarı yarıya olduğu belirlendi.

Araştırma kapsamında diyabet, tansiyon, çeşitli bulaşıcı hastalıklar ve kalp hastalıkları başta olmak üzere kapsamlı bir inceleme yapıldı.

Buna göre kan kümeleri ile hastalıklar arasında bir temas olduğu keşfedildi. Kan kümelerinin en belirleyici özelliği olan CVT bileşeninin beyinde kan pıhtılaşmasına neden olduğu belirlendi. Buna göre SVT’nin en şiddetli olduğu kan grubu AB kan grubuydu.

AB kan grubunun da kalp hastalığına eğilimli olduğu tespit edildi.

Aynı zamanda kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer hastalıklarla da ilişkili olduğu ölçülen kan gruplarından biri olan AB’de kalp hastalığına yakalanma oranının yüzde 23 daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ayrıca B kan kümesine sahip bireylerin, 0 kümesine sahip bireylere göre yüzde 11 daha fazla kalp hastalığına sahip oldukları kaydedildi.

0 kan seti olanların bağışıklığı daha güçlüdür.

Diğerlerine göre 0 kan kümesine sahip olanların hava kirliliğine ve hastalıklara karşı bağışık olduğu belirlendi. Buna göre bu kişilerin kalp krizi geçirme riskinin çok daha düşük olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu